Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

Правила посту для вірних Донецького екзархату УГКЦ

26 Лютого 2023

Правила посту для вірних Донецького екзархату УГКЦ

ПРАВИЛА ПОСТУ ДЛЯ ВІРНИХ ДОНЕЦЬКОГО ЕКЗАРХАТУ УГКЦ Перший день Великого Посту і Велика П’ятниця – строгий піст (без м’яса і молока, один раз наситився і два рази скромно підкріпився).


Перший і останній тиждень Великого Посту без вживання м’яса у всі дні крім суботи і неділі.
Всі
понеділки, середи і п’ятниці в часі Великого Посту.


В часі Петрівки, Успенського, Пилипівки – середа і п’ятниця без вживання м’яса.В Навечір’я Різдва і Богоявлення, Воздвиження Чесного Хреста і Усікновення Чесної Глави св. Івана Хрестителя – строгий піст з одноразовою поживою досита і з додатковою скромною їжею, відповідно до місцевих звичаїв.


У всі п’ятниці протягом цілого року не можна вживати м’яса (за винятком загальниць і припадаючих в цей день Господських і Богородичних Празників, – в ці дні дозволяється вживання м’яса).


Вийняті з-під цього закону є діти до закінченого 14 року життя і старші люди починаючи від 60 року життя, хворі як тілесно так і душевно, матері які годують дітей грудьми, а також ті, що не розпоряджують повністю своєю особою задля прийнятих на себе обов’язків, тяжко працюючі, подорожуючі.


Духовні особи в часі всіх постів після вживання м’ясної їжі відмовляють 50-й псалом, а вірні 5 разів Отче наш і Богородице Діво. 


Повчання св. Василія Великого про піст.
«Користь посту не мається мірити самим повздержанням від страв, бо правдивий піст є, бути вільним від усіх гріхів; розв’яжи всякий зв’язок з беззаконням, якщо хтось скривдив тебе – пробач йому, прости борги. Не зберігай посту задля сварні і суперечок. Не їси м’яса, а тим часом пожираєш свого брата. Повстримуєшся від вина, а зате допускаєшся кривди. Горе п’яним не від вина. Гнів Духа є п’янством, що не менше відбирає розум як вино» (Гомілія 10, 4 Про піст).


Наголосити на практиках інших повстриманостей в часі посту, напр. зменшення часу оглядання телевізора, відмовитись від вживання алкоголю, паління цигарок, повстримання язика, збереження скромності очей, сексуальна повстриманність у подружньому житті за взаємною згодою і т.д.


Євхаристійний піст – одна година перед Божественною Літургією.


Пиття води і приймання ліків євхаристійного посту не порушує.


Якщо б хтось хотів притримуватись строгішого посту, може на це взяти благословення у отця-пароха або місцевого ординарія.


+Степан Меньок,

Екзарх Донецький
Дано в м. Запоріжжі