Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

“Вічність”

2 Листопада 2023

“Вічність”

Після міркувань над таким поняттям як час, логічним продовженням  було б застановитись над іншим  поняттям-вічність.

 

Надзвичайно складний процес розмірковування, тому що ми створені в часі і важко нам  вийти поза межі часу. Є таке поняття як вічність, і яке буття може бути поза часом.

 

Звичайно ми апріорі (без доказово) чисто логічним міркуванням приходимо до висновку існування Бога, як найвищої форми існування Буття.

 

Бога ми пізнаємо двома способами.

 

Природній спосіб пізнання і надприродний.

П’ять доказів існування Бога св. Томи Аквінського:

 


Рух в будь якій формі, мусить мати дателя руху. А життя – це складний рух, який діє згідно складних законів. Є закон – мусить бути законодавець, і то мудрий законодавець. Це щось подібне до того, коли ми маємо зібраний годинник, пружина накручена, але він піде аж тоді, коли штовхнемо маятник. І то він буде йти певний період часу і зупиниться.

 

 

Небесна механіка, закони всесвіту, галактики як окремі частини вселеної, які діють  згідно законів всесвітнього тяжіння. Наша сонячна система з центром зірки під назвою –сонце.

 

 

Як воно виділяє сонячну енергію і тепло стільки років і тримається в постійному температурному режимі? Хто слідкує за ним?

 

 

Вселена є скінчена, тобто як подають астрофізики діаметр вселеної рівний 96 млрд. світлових років. Вона як куля розширяється отже був момент коли вона були стиснута до безмежної густини і це називається  – ніщо. Великий вибух. Бог створив всесвіт з нічого не було якоїсь первинної матерії. В цьому й полягає всемогутність Божа. Він не ремісник, який з чогось щось творить. Бо якби й була праматерія то ми також поставимо питання,- а звідкіля вона взялася?

 


Ми знаємо, що все, що перебуває в русі, спричинене рушійною силою. Ніщо у світі не рухається саме по собі, тому першодвигун має бути поза світом.

 


Рух в будь якій формі, мусить мати дателя руху. А життя – це складний рух, який діє згідно складних законів. Є закон-  мусить бути законодавець і то мудрий законодавець. Життя може дати  той хто має його в собі. І він існує поза часом. Той що є. Він завжди є – був, є і буде.

 


2. Повинна існувати Першопричина

 

Так само ми бачимо, що багато речей є результатом причини і наслідків. Оскільки ніщо не може зробити самого себе, має бути якась першопричина, початок всіх початків. Це і є Бог. – Але є світ також рослинний, тваринний – жива матерія, (сенситивний-чуттєвий), навколішня природа зі своєю складністю і красотою, в якому також знаходиться людина, але вже наділена розумом і волею, що робить її особистістю – біовсесвіт,. Тут проходять набагато складніші процеси і то згідно надзвичайно складних законів, коли б навіть порушився певний порядок чи послідовність, то життєві процеси зупинили б ся. Виникнення найпростіших форм життя випадковим збігом обставин в небесному бульйоні це фантастика. Гіпотезу походження життя визнають вчені, але у деяких вона викликає сумніви через велику кількість припущень. Астроном Фред Хойл висловив думку, що гіпотеза «так само безглузда й неправдоподібна, як твердження, що ураган, який пронісся над смітником, може привести до побудови Боїнга-747».

 


Навіть зараз коли вчені знають структуру і будову одноклітинних організмів не можуть штучно оживити їх. Вся вселена -це макро всесвіт.

 


3. Необхідне буття

 

Все, що існує, залежить від чогось іншого у своєму існуванні (наприклад, діти існують завдяки своїм батькам, аж до перших чоловіка і жінки). Обов’язково має бути Істота, яка з’явилася раніше за всі речі, від якої виходить все існування, і яка не залежить у своєму існуванні від жодної іншої істоти.

 


ПАНТОКРАТОР-ВСЕДЕРЖИТЕЛЬ. ЄВРЕЙСЬКОЮ-ЯГВЕ. ГРЕЦЬКОЮ – ГО ТЕ ОН. ЛАТИНСЬКОЮ- ЕНС А СЕ. УКРАЇНСЬКОЮ –ТОЙ ЩО Є

 

Життя може дати  той хто має його в собі. І він існує поза часом. Той що є. він завжди є-був, є і буде.

 


4. Так само, як ми можемо знати, що є речі більш або менш красиві, істинні, гідні тощо

 


Але «більш» чи «менш» говориться про речі, які в той чи інший спосіб наближені до деякої своєї міри (ідеалу). Тому необхідним є існування чогось абсолютно істинного, найкращого та гідного, і ця досконала сутність — Бог. 

 


5. Має існувати Творець

 

Світ є доказом хитромудрого і складного задуму. Очевидно, що дії речей, позбавлених розуму, наприклад, природних тіл, таких, що спрямовані до якоїсь мети і завжди або майже завжди ведуть до неї якнайкраще. Звідси зрозуміло, що їхня цілеспрямованість не випадкова, а спрямовується свідомою волею, що свідчить про Творця.

 

Пишу оце і думаю:

 

“Хто з простих людей буде читати оці  докази св.Томи Аквінського, але коли проста жінка вийде на город і почне обробляти його, то всі ті принципи і докази вона побачить там на маленькому клаптику землі”.

 

 

І другий шлях пізнання Бога, це шлях який відкрив сам Бог для своїх людей через своїх пророків,-  Святе Писання, Старий Завіт.

 

 

Під час катехизації дітей один хлопчик запитав:

-А хто створив Бога?

Розумне запитання. Можна зразу відповісти що Бог вічний. Але можна заставити задуматись і дати таку відповідь.

-Добре, припускаємо що Бога створив якийсь інший Бог. Але знову виникає нове запитання:

-А хто створив цього Бога?


І так, як ми не можемо йти до безконечності видумувати все нових Богів, то мусимо прийти до висновку що останній Бог не може мати причини по за собою і тому він сам пособі існував і існує вічно. Це апріорний доказ. Логічно.

 

  

Ось так ми хочемо по перше євангелізувати читача, щоб він розумів, що Бог існує. Але він існує поза часом  і прикмета його –вічне існування.


В приватній розмові з однією людиною, вийшло так, що вона налякалася вічним життям:

-То що, так як свідки Єгови ви нас вчите?- запитала вона.

 

 

Вони вчать що ми житимемо тут на землі вічно , а це великий тягар для таких віруючих людей .Це вічна в’язниця на обмеженій території і крім того, як вони вчать, що Бог зупинить розмноження, щоб не перенаселити землю. Абсурд.

 

 

Але це вже ми будемо говорити у другій частині цього допису.

 

 


Вл. Степан Меньок, екзрах Донецький, УГКЦ