Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

«Бог нас створив без нас, але без нас спасти нас не може»

29 Січня 2024

«Бог нас створив без нас, але без нас спасти нас не може»

Ось як звертається до Коринтян у своєму другому посланні апостол Павло: «Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога і Отця, і причастя Святого Духа нехай буде з усіма вами!» (2 Кор. 13.13;)

 

 

Що таке благодать? В богослов’ї так говориться: дар дармо даний. Ми не через якісь заслуги отримуємо цей дар, а як надприродну допомогу від самого Бога. Благодать  символізує все те, що є гарним і добрим у творіннях, відблиском і даром надістотної краси самого Бога.

 

 

«Благодать Господа нашого Ісуса Христа …» Читаємо у євангелиста Івана:

 

 

«і ми побачили славу Його, — славу як Єдинородного від Отця, повного благодаті й істини» (Ів.1.14;) Отже, Благодать має тут суб’єктивний вимір. Сам Ісус є цим даром Божим для нас, повним правди, а таким може бути тільки Бог. Згадується також любов Божа до нас, і причастя Святого Духа, що уділяється нам в різний спосіб. Всі Три Особи мають в собі цю повноту благодаті. Але вони також уділяють цей дар надприродний і нам. Вона як імпульс духовний від Бога в Тройці Святій Єдиного, впливає на нашу волю. Це таємниче діяння Бога в інтимній сфері душі й усієї людської істоти на оздоровлення людини від гріха. Також особливий дар приписується Святому Духові.

 

 

«І вблагаю Отця Я, і Утішителя іншого дасть вам, щоб із вами повік перебував, Духа правди, що Його світ прийняти не може, бо не бачить Його та не знає Його. Його знаєте ви, бо при вас перебуває, і в вас буде Він» (Ів.14.16-17;)

 

 

«Утішитель же, Дух Святий, що Його Отець пошле в Ім’я Моє, Той навчить вас усього, і пригадає вам усе, що Я вам говорив» (Ів.14.26;)

 

 

Також у зверненні Архангела Гавриїла  до Марії звучать такі слова: «Радуйся, Маріє, благодаті повна! Господь з Тобою!» (Лк. 1:28)

 

 

Це повнота благодаті, яку отримала Марія задля її майбутнього материнства Божого. Не тільки повнота благодаті, але й захорона від первородного гріха. Вона також може й нам уділити цієї благодаті, як одна з найбільших святих у небі. Боже материнство Марії  вивищує її понад херувимів і серафимів.

 

 

Воля людська керує всіма вчинками, вона дає наказ для дії. Саме знання не може дати нам спасіння. Це як світло в автомобілі – ми бачимо, куди їхати, але не можемо, якщо мотор не буде працювати. Про цю силу волі ми і просимо у Святого Духа.

 

 

Є такий вираз: «Воля є, і сила є, а сили волі немає».

 

 

В деяких храмах перед початком проповіді священника хор співає: «Дух Святий зійде на тя і сила Вишнього, і сила Вишнього осінить тя». Я таке чув на декількох парафіях, і воно дуже добре впливає на проповідника, бо ти розумієш, що тут Святий Дух діє, бо це молитва вірних.

 

 

Як же діє ця надприродна поміч Божа, або цей дар Божий? Богослови поділяють благодать на діючу і освячуючу. Благодать діюча – це все те, що приходить до нас ззовні, діє через органи чуття, але змінює нас в позитивному напрямку. Наприклад, читання Святого Письма, слухання проповідей, живий приклад інших побожних людей, присутність на богослужіннях, де є велике число людей (також і у відпустових місцях), черги людей до сповідальниці і т.д. Все це порушує людину, і вона тоді вирішує, наприклад, іти до сповіді, де, висповідавшись з жалем з гріхів, отримує вже освячуючу ласку, і тоді вже стає дитиною Божою. Тоді всі її добрі вчинки заслуговують на життя вічне. Отже, потрібна наша співдія з Божою благодаттю. Каже святий Августин: «Бог нас створив без нас, але без нас спасти нас не може».

 

 

Звичайно, ми знаходимо дуже багато прикладів молитов у Святому Письмі, де якраз іде звернення до Бога про допомогу:

 

Оздорови мене, о Господи, і я стану здоровим» (Єр 18, 6)

«Наверни мене навернуся, бо Ти, Господи, є моїм Богом» (Єр 31, 18)

«Нахили наші серця до Себе, щоб ми ходили Твоїми путями» (3 Цар 8,58)

«Вилікуй душу мою, бо я згрішив перед Тобою» (Пс 40, 5)

«Серце чисте створи мені, о Боже, і духа правого обнови у нутрі моїм» (Пс 50, 12).

 

 

Ця дія Божа на душу є такою, що може перемогти увесь опір засліплених і збунтованих людей. Дуже виразним є текст Єзекиїла: «Я дам їм інше серце і вкладу в них новий дух, я вийму з їхнього тіла кам’яне серце й дам їм серце тілесне, щоб вони за моїми заповідями ходили…» (Єз 11, 19)

 

 

Нам також в цьому можуть допомагати Ангели, а також Святі в небі і душі в чистилищі. Не забуваймо цього.

 


Вл. Степан Меньок, екзарх Донецький, УГКЦ