Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

Комісія у справах молоді Донецького екзархату взяла участь у Форумі молодіжного душпастирства УГКЦ

13 Лютого 2024

Комісія у справах молоді Донецького екзархату взяла участь у Форумі молодіжного душпастирства УГКЦ

Протягом 3-х днів, з 9 по 11 лютого, у Києві відбувся Форум молодіжного душпастирства УГКЦ, який зібрав молодь із різних єпархій, екзархатів та парафій, а також молодіжних душпастирів та представників спільнот-стейкхолдерів УГКЦ. В межах Форуму учасники, серед яких також були представники Комісії у справах молоді Донецького екзархату, спільно працювали над стратегією розвитку молодіжного душпастирства в нашій Церкві до 2030 року.

 

 

Про це повідомляє «ДивенСвіт».

 

 

Перший день Форуму був присвячений аналізу діяльності молодіжних комісій УГКЦ, визначення їхніх сильних та слабких сторін, а також з прогнозування викликів і досягнень на наступних сім років.

 

 

Другий насичений день розпочався зі спільної молитви у Патріаршому соборі Воскресіння Христового. По завершенні молитви з вітальним словом до учасників звернувся о. Ростислав Пендюк, голова Комісії УГКЦ у справах молоді.

 

 

«У різноманітних осередках нашої Церкви з початку повномасштабної війни відбувається багато важливого: волонтерство, підтримка і допомога нашим воїнам і тимчасово переміщеним особам. Думаю, ви всі максимально залучені в ці процеси. Та чи в суспільному діалозі, на державному рівні хтось чує про цю діяльність Української Греко-Католицької Церкви? Чи десь чути голос Церкви, який кудись веде людей?» ― перше, що запитав о. Ростислав присутніх.

 

 

«Дуже хочу, щоб це не було спільне одобрення. Важливо, щоб ми, як люди, яких Церква покликала дбати про молодь, не просто робили правильні речі, а, як любить повторювати відомий менеджер і наш давній друг Сергій Потапов, „правильно робили правильні речі“. Це, як мінімум, означає бути єдиним цілим, щоб нас чули, бачили, щоб ми не просто бігали й щось робили, а щоб ми розуміли, що робимо це для нашої перемоги й відновлення нашої країни та Церкви. Тому так важливо, щоби звідси ми вийшли згуртованішими й зі спільним баченням», – додав о. Ростислав Пендюк.

 

 

Після вступного слова відбулися дві сесії на яких опрацювали питання, що стосуються поточних справ: «чим на сьогодні можуть пишатися молодіжні комісії УГКЦ?», «Що є їх сильними сторонами?», «З якими труднощами зіштовхуються?», а також прогнозували, які виклики очікуються впродовж семи наступних років.

 

 

 

 

 

 

Останнього дня, у неділю, учасники Форуму взяли участь в Архиєрейській Божественній Літургії, яку очолив очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук у співслужінні чисельно зібраного духовенства.

 

 

Блаженніший Святослав під час своєї проповіді звернувся до молодіжних душпастирів, очільників Комісії УГКЦ у справах молоді, а також дівчат і хлопців, які представляють різні молодіжні організації і спільноти: «Немає інших стосунків між Церквою і молоддю, як тільки стосунки любові, любові Мами щодо своїх дітей. Тому кожна молодіжна спільнота, кожен вид нашого молодіжного душпастирства має бути нічим іншим, як лише школою любові».

 

 

 

 

 

Опісля Літургії Глава УГКЦ зустрівся з молоддю у Синодальній залі, де поділився з присутніми своїми думками та відповів на запитання, які виникали в учасників. Ось декілька тез Блаженнішого Святослава до молоді та тих, хто для неї служить:

 

«Молодь є не лише нашим майбутнім, а й сьогоденням. Нехай Господь благословить, щоб ми змогли це світло передати. Наша надія в Бозі, а ми маємо цю надію проєктувати. Тому мені б дуже хотілося, щоби ви залишили тут, у цій залі, ці напрацювання, які прописали, і щоб наші працівники Патріаршої курії приходили сюди й переглядати ваші ідеї, щоби вони почали промовляти до них»

 

«Слухання голосу молоді — первинний етап і має бути основою й вашого служіння в різних напрямах. Коли ми запитуємо думку молоді, тоді вона відчуває себе зауваженою, частиною процесів, які провадимо, і розуміє, що наше душпастирство інтерактивне. Також треба уважно стежити, бо молодь змінюється, змінює спосіб спілкування, висловлення. І часом треба вчитися цьому, щоб розумітися»

 

 

 

 

 

 

Однією з важливих складових Форуму молодіжного душпастирства стала панельна дискусія «Молодь УГКЦ: вчора, сьогодні, завтра». Її учасниками були — експертка молодіжної політики Заступниця міністра молоді та спорту України 2020-2023 роки Марина Попатенко, виконавча директорка Національного українського молодіжного об’єднання Олена Подобєд-Франківська, голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ отець Ростислав Пендюк, доктор канонічного права отець Мартина Хомів. Модерувала дискусію — Вероніка Дякович, повідомляє «ДивенСвіт».

 

 

В онові дискусії були результати опитування, яке проводила Патріарша комісія у справах молоді УГКЦ. Перед тим детальний аналіз підсумків учасникам події представив доцент кафедри соціології Українського Католицького Університету Данило Судин.

 

 

«Із опитувань, які проводили на державному рівні, знаю, що майже 70% молоді хоче бути корисною Україні, ідентифікує себе українцями, не хоче звідси їхати. Також вони хочуть жити у своїх громадах і бути активними учасниками розвитку громад. Це свідчить про те, що наша молодь хоче стати частиною перемоги й відновлення держави», – зауважила Марина Попатенко.

 

 

Поділилася думками щодо опитування Олена Подобєд-Франківська, зазначивши, що потрібно виходити за рамки та розширювати простір дії:

 

 

«Переглянувши результати опитування, можу порадити виходити за межі Церкви. Щоб працювати не лише із дуже вмотивованими. Залучення різних категорій молоді допоможе досягти справжніх змін. В молодіжній політиці маємо приклади створення просторів, де тільки можна. Тому виходьте за рамки й формуйте такі простори та середовища навіть там, де, на перший погляд, це не дуже підходить».

 

 

 

 

 

 

Завершуючи Форум молодіжного душпастирства, голова Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ о. Ростислав Пендюк звернувся до присутніх словами вдячності: «Дякую усім учасникам за такі насичені три дні. Дякую за бажання рефлексувати, думати про Церкву, молодь, країну. Сподіваюся, що цю здатність рефлексувати візьмете із собою і робитимете це у своїх спільнотах. Дякую за мудрість і непрості теми, які часто стосувалися складних обставин, у яких опиняємося. Чи ви відчули, яка сила є у вас, як можете, попри несприятливі обставини, робити надзвичайні речі? Це виклик, але це можливо. Бо ми це робимо спільно з нашим Господом. Шукайте сприятливих умов, але якщо не знаходите, то не зневірюйтеся, адже ми можемо багато досягти».

 

 

 

Поділився своїми враженнями від Форуму душпастриства молоді УГКЦ Ярема Муховський, голова Комісії у справах молоді Донецького екзархату:

 

«Для Комісії у справах молоді Донецького екзархату цей Форум був унікальною можливістю обмінятися досвідом та ідеями з іншими учасниками, що допомогло розширити наше розуміння та навички у сфері в якій ми працюємо. Також для нас важливою була можливість засвоїти нові підходи та методи роботи, які сприятимуть подальшому розвитку нашої діяльності з молоддю на теренах нашого екзархату».

 

 

 

 

 

 


 
Ангеліна Вовк, прес-секретар Донецького екзархату
Фото: ДивенСвіт