Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

«Релігійний мир є наріжним каменем безпеки України», — Глава УГКЦ на зустрічі з екуменічною делегацією CEC

11 Квітня 2024

«Релігійний мир є наріжним каменем безпеки України», — Глава УГКЦ на зустрічі з екуменічною делегацією CEC

10 квітня 2024 року Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав прийняв у Патріаршому центрі в Києві екуменічну делегацію Конференції європейських Церков (CEC), яка у знак солідарності з українськими Церквами та народом прибула в Україну, щоби зміцнити відносини та діалог заради миру.

 

 

«Ми тут не для того, щоб робити якісь політичні заяви, але щоб засвідчити, що ви не покинуті та не забуті. Ми з вами, ми поруч», — наголосив під час зустрічі православний архиєпископ Тіатейрський і Британський Нікітас, президент СЕС, який очолив делегацію.

 

 

«Люди у всьому світі, — додав він, — мають почути меседж: Україна не є частиною „русского міра“. Такі речі ми повинні знати, як алфавіт: Україна має бути незалежною, і вона не є частиною Росії, адже Радянського Союзу більше не існує, як не існує і Російська імперія з її династіями, домініонами та володіннями. Бог дав усім нам свободу вибору та дух незалежності».

 

 

Блаженніший Святослав подякував представникам православних, протестантських і англіканської Церков за візит в Україну і турботу про українських біженців у європейських країнах: «Дякую за вашу пастирську мудрість і відкритість, яку наші люди отримали, зокрема у Великій Британії, Німеччині, Фінляндії та інших скандинавських країнах». Предстоятель додав, що для адекватної відповіді на потреби українських мігрантів, важливо плекати діалог між СЕС та українськими Церквами.

 

 

Торкаючись теми міжконфесійного діалогу загалом і в Україні зокрема, Блаженніший Святослав представив делегації Екуменічну концепцію УГКЦ, головною ідеєю якої є реалізація на місцевому рівні тих домовленостей, яких було досягнуто на Вселенському рівні. «Міжрелігійний і міжконфесійний діалог є серед наших богословських і душпастирських пріоритетів», — акцентував Патріарх.

 

Однією з головних тем зустрічі було миробудування.

 

 

«Одразу після розпаду радянського союзу та початку відродження релігії в Україні ми зрозуміли, що свобода віросповідання та релігійний мир є наріжним каменем безпеки України. Це наріжний камінь для майбутнього не лише Центральної та Західної Європи, але і Східної Європи також», — зазначив Глава УГКЦ.

 

 

Отець Ігор Шабан, голова Комісії УГКЦ із міжконфесійних і міжрелігійних відносин, розповів детальніше про співпрацю УГКЦ з іншими Церквами та релігіями задля будування миру в Україні. Священник згадав про стратегію «Україна — наш спільний дім», над якою працювала міжрелігійна група і яку Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій затвердила у 2017 році.

 

 

Архиєпископ Нікітас розповів про програму CEC «Шляхи до миру» (Pathways to Peace), яка координує реакцію європейських Церков на війну в Україні. Програма розвиває співпрацю між церковними лідерами, інтелектуалами та науковцями в підготовці до миру в Україні, а також бере участь у діалозі з європейськими інституціями, вирішуючи найважливіші політичні проблеми та виступаючи за захист зруйнованих релігійних об’єктів в Україні.

 

 

Сторони також обговорили тему ідентичності християнина сьогодні як актуальний виклик для всіх Церков.

 

 

 

 

 

 

Довідка

 

 

До складу делегації увійшли члени Керівної ради CEC: д-р Чарльз Рід з Англіканської Церкви та п. Марія Маунтракі з Православної Церкви Фінляндії, члени Керівної групи «Шляхи до миру» (Pathways to Peace) преподобна Рійка Поркола з Євангелічно-Лютеранської Церкви Фінляндії, д-р Йонас Йоргенсен з Євангелічно-Лютеранської Церкви Данії, а також новообраний Генеральний секретар CEC преподобний Франк-Дітер Фішбах та п. Катерина Пекріду, керівник програм із питань богослов’я та досліджень CEC.

 

 

Розпочавши візит із Закарпаття, делегація відвідала Львів, де завітала до Українського католицького університету, та Київ, де, крім Глави УГКЦ, зустрілася з представниками Православної Церкви України, Української Православної Церкви та окремими богословами й науковцями.

 

 

CEC є співтовариством 114 церков православної, протестантської та англіканської традицій з усієї Європи і разом зі своїми екуменічними партнерами представляє понад 380 мільйонів європейських громадян.

 

 


Джерело:  Департамент інформації  УГКЦ