Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

Внутрішній світ людини

13 Січня 2024

Внутрішній світ людини

Кажучи по правді, найскладнішим питанням, яке потребує глибокого дослідження, є внутрішній світ людини. Нічого дивного в цьому немає, бо кожна людина – це образ і подоба Божа. Звернемося до Біблії. Господь говорить: “Сотворімо людину на наш образ і на нашу подобу, і нехай вона панує над рибою морською, над птаством небесним, над скотиною, над усіма дикими звірями й над усіма плазунами, що повзають на землі . І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх.” (Буття 1.26-27;).

 

 

Отже, як чоловік, так і жінка є образом і подобою Божою. Що це означає – «на наш образ і на нашу подобу»? Бог наділяє людину, тобто її душу, щедрими духовними дарами: розумом, волею і фантазією. Правда, добро і краса – ось три елементи, або прикмети, істоти Божої, які повністю є у нашому Творці – Богові. Ось ці три елементи ми й будемо пізнавати у вічності; вони нескінченні, і тому нескінченне і вічне блаженство буде у душах тих, які удостояться цього вічного блаженства – пізнавати їх.

 

 

Але у людини ще є і тіло фізичне, якого немає у Бога. Для чого воно нам було дане? Адже є Ангели – безтілесні єства, або істоти; вони чисто духовні, але також наділені розумом і свобідною волею. Ось ця свобода волі в них і була випробувана; звичайно, не в такому довгому терміні або часі, як у людини. І все одно частина з них, зведена Люцифером, впала, – через непослух, або гординю (один з головних гріхів), перетворившись в нечистого духа, який зветься диявол, або сатана. Люцифер – сяюча зірка. Диявол – брехун, наклепник, Сатана – противник, ворог, обвинувач. Ми повинні про них сказати, тому що через зависть вони завжди будуть противитись тим, які хочуть стати більш духовно досконалими, тобто святими. Бо добрі Ангели будуть нам завжди допомагати у нашому спасінні. Вони дані кожній людині при її народженні. “Така велика є гідність кожної людської душі, що з хвилини народження кожен має ангела, призначеного до його охорони” (св. Єронім).

 

 

Наше тіло. Вся інформація поступає до нас (в кору головного мозку) через органи чуття. Як говориться у філософії: «Немає нічого в розумі, якщо воно раніше не було в органах чуття». Органи чуття: зір, слух, нюх, смак, дотик, відчуття температури. Ці шість органів чуття подають нам інформацію. А ми повинні з нею щось робити.

 

 

Найбільше до нас поступає інформації через зір, тобто те, що ми бачимо і фіксуємо. Спочатку фіксуються зором видимі речі, такі як фотографії, відео, статті, в яких представлені якісь події. Також краса видимого світу, особливо краса квітів. Я сприймаю їх як Боже послання для нас. Така форма і гамма красоти кольорів – це чудо із чудес. Ось знову видимий знак краси Божої, яку чомусь багато людей і не помічає… Статті є довгі, але цікаві, – тоді ми стараємось їх прочитати. Але для одного вони будуть цікаві, а для іншого – ні. Залежить від специфіки нашого зацікавлення. Крім того, дивимося, хто пише або говорить. Авторитет осіб, причетних до цього, також відіграє неабияку роль.

 

 

Потім є слух. Це вже спілкування з кимось, або слухання чогось. Іноді на звукову інформацію ми реагуємо недовго, часто залишаємо її, якщо вона нам не подобається. Змістовні пісні у гарному виконанні хочеться слухати, тому що це жанр мистецтва, який облагороджує людину. Навіть спів пташок притягує нас так сильно, що, хоч-не-хоч, але мусиш признати, що за цим стоїть Творець. Музика особливо органна Баха, якою возвеличував Творця композитор.

 

 

Смак і нюх. До нас у рот потрапляють інгредієнти з різноманітними смаками. Вони дають можливість відчути насолоду від їжі. Недаремно кажуть, що дорога до серця мужчини лежить через шлунок. Або Гриць, який любив вареники, продав свою дівчину ворогам за пироги з сиром. Ісав продав Якову за миску юшки своє первородство. Адам і Єва неповстримністю в їжі навіть впали у гріх. Табірні в’язні на собі відчули, що таке голод, і який смак хліба, якого немає. До хліба взагалі потрібно відноситись з великою повагою. Якщо шматок хліба падає на підлогу, – підніми, обітри і поцілуй, а потім спожий. А як не згадати про прекрасні продукти харчування, вирощені у чорній землі, яка, разом з водою, стає таким чудесним конвеєром не тільки для фруктів і овочів, а також і для квітів, і корисних лікувальних трав. Ну як не побачити в цьому руки Божої?..

 

 

Прикро мені було одного разу дивитись, як хлопчина футболив ногою шматок хлібного сухарика, наче камінець. Ось він колись може відчути брак хліба… Окрушинки хліба мають змітатися в долоні і споживатися, а не викидатися у смітник.

 

 

Вода, хоч не має ні смаку, ні запаху, є дуууже важливою. Вона є матір’ю всілякого творіння. Без води не може існувати ніщо живе.

 

 

Нюх. Здавалося б, що без нього можна прожити..  Але ні. В живій природі запахи відіграють дуже велику роль.

 

Беру витяг з Вікіпедії. За́пах — особливе відчуття присутності деяких летких речовин у повітрі, що здійснюється хімічними рецепторами нюху (хеморецепція), що знаходяться в носовій порожнині людини або тварини. Комахи теж відчувають запах, але механізм хеморецепції в них дещо інший.

 

 

Кадильний запах диму, про який згадується в псалмі: «Нехай направиться молитва моя, як кадило перед Тобою, підношення рук моїх, жертва вечірня» (Пс.140.2;)

 

А запах рослин, особливо квітів, як можна дістати такий запах із землі?

 

 

Виписка з Вікіпедії. У тваринному світі запахи відіграють велику роль. Нюхові рецептори у тварин набагато краще розвинені, як у людини.

 

 

Ще одну цікаву властивість виявили американські вчені. Їм вдалось навчити лабораторних тварин відрізняти за запахом здорових людей від шизофреників. Із поту хворих на шизофренію була виділена специфічна речовина та вивчено її хімічний склад. Після цього відкриття почалась робота над використанням запахів для діагностики деяких захворювань.

 

 

Значення запахів для людини неоднозначне. Ми знаємо, що новонароджена дитина впізнає маму за запахом молока у тиждень-два після народження. 3-5-річні діти за запахом можуть впізнавати батьків, і навпаки.

 

 

Сьогодні феромони багатьох ссавців і людини вивчаються досконаліше, і вже скоро будуть використовуватися у ветеринарії та медицині.

 

 

Ось список тварин, у яких найбільш розвинуті пахучі залози: скунс, бобер, лисиця, плямистий олень, росомаха, баран, дикий кабан, собака, орібі, мангуст.

 

 

У людей запах феромонів має великий вплив на сексуальний потяг. Коли прочитаємо у Вікіпедії про значення запаху у тваринному світі і розміщення пахучих залоз, які знаходяться і різних частинах тіла, то знову і знову можемо сказати: який величний ти, Господи, і дивні всі діла Твої!..

 

 

Дотик.

 

 

Дотик виникає при подразненні рецепторів шкіри і слизових оболонок. Збудження в цих рецепторах виникають при доторках, натискуванні, дії тепла і холоду та від інших впливів. Дотик – це потреба, яку ми прагнемо реалізувати, будучи ще плодом в утробі матері. І ця потреба людини залишається найбагатшою формою вираження і, певною мірою, формою досвіду протягом всього нашого життя.

 

 

Однією з причин великої сили дотиків є те, що будь-який, навіть найлегший, дотик може передати набагато ширший спектр емоцій, ніж будь-які слова і жести. Навіть незначний дотик. Рука на плечі в знак підтримки, поплескування по спині, обійми – все це складні послання, передані прямо і стисло. Без будь-яких подальших пояснень наш мозок здатен витлумачити значення дотиків за частку секунди. Один дотик – і ви одразу знаєте, що ви бажані, перебуваєте в безпеці або відчуваєте необхідність забезпечити собі захист (Вікіпедія).

 

 

Дитина, яка виховується без материнської ласки і без материнських дотиків, може захворіти, або навіть виросте дуже жорстокою людиною, здатною на важкі злочини (Вікіпедія).

 

 

Мистецтво дотику не можна вивчити до кінця, але його можна відчути. Значення дотиків криється в тому ж гормоні, який грає найважливішу роль в формуванні зв’язку між матір’ю і дитиною. Цей ключовий гормон називається окситоцин, і зазвичай його рівень підвищується у дорослих після обміну дотиками. Дослідження університету Вісконсіна показали, що є пряма залежність між окситоцином в певних зонах мозку і відносинами пари. Є також ерогенні точки на тілі людини, які при подразненні збуджуються і збільшують сексуальний потяг. У подружжі це дозволяється використовувати.

 

 

Відчуття температури.

 

 

Це відчуття також може відноситись до відчуття дотику, тому що різницю в температурі навколишнього середовища будь-який живий організм відчуває як позитивно, так і негативно. Приємна температура повітря, подув вітру, температура води, особливо морської, яка викликає приємні і розслаблюючі емоції в людини. Спека і холод у нас таких позитивних емоцій не викликають.

 

 

Ось така характеристика роботи наших органів чуття, і всю цю інформацію вони, як вантажівки, подають нам, а ми повинні з цим розібратися і розікласти всі вантажі по полицях.

 

 

Як же розібрати хаос думок в нашій голові і куди їх, ці думки, направляти? А тут уже з’являється такий термін, як цілеспрямованість. Куди ми направляємося? Чого ми хочемо?

 

 

Я все-таки хочу говорити на тему духовності. Бо людина віруюча завжди буде всі свої стремління розглядати у світлі остаточної цілі життя людини, тобто зустрічі з Богом. Де б ми не крутилися і чим би ми не займалися, але все-таки Бог завжди буди у нас перед очима. Він нас також шукає, як і ми Його. Якщо Він привів нас у це земне життя, то, звичайно, не для того, щоб ми загубилися у цьому світі. В різні способи, може, зовсім незрозумілі, але Він завжди подає свій голос і шукає нас. Я пригадую одного знайомого, багатого чоловіка, який має базу відпочинку (зараз вона на окупованій території); то для того, щоб відпочиваючі мали можливість помолитися, він збудував на території бази каплицю, і сам ходив на відправи Святої Літургії.

 

 

 

 


Вл. Степан Меньок, екзарх Донецький, УГКЦ