Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

Філософія Канта

28 Січня 2024

Філософія Канта

На рахунку німецького філософа і мислителя Іммануїла Канта (1724 – 1804 рр.) багато цікавих праць. Творчість Канта розподіляється на два періоди: докритичний та критичний. Філософію Канта називають «філософією доброї волі». Її вважають ідеалістичною та формалістичною. Думки своїх попередників він вважав хибними.

 

 

У своїй роботі «Основи метафізики моральності» у 1785 році він сформулював, а у 1788 році розкрив у роботі «Критика практичного розуму» поняття категоричного імперативу (Вікіпедія).

 

 

Він розумів, що, якщо немає відповідальності за свої вчинки, то пропадає моральний стимул їх чинити. Це й сталося в тих країнах, де була безбожницька атеїстична система навчання і виховання – ці приписи не працювали. Різні зловживання і порушення законів відбувалися у найвищих ешелонах влади, і їхніх учасників не так легко можна було викрити. Влада стояла понад законом, одним «потрібним» телефонним дзвінком можна було вирішити будь-яку справу, навіть покрити великі злочини.

 

 

Кант подає свій категоричний імператив, який повинен керувати поведінкою людей навіть тоді, коли ми не будемо приймати Бога як остаточного суддю за свої вчинки. Ось як він звучав: «Чини так, щоб твоя максима стала загальним законом» і «Чини так, щоб ти не ставився до людства в своїй особі і в особі іншого як до цілі і засобу».

 

 

Отже, перефразуємо. Чини так, як хочеш, щоб чинили з тобою інші. Або «не чини того комусь, чого собі не бажаєш». На жаль, людство майже не дотримується цього закону.

 

 

Я подумав: а що, коли ката, який проводить допити із застосуванням різних видів тортур, раптом поставити на місце катованого? Чи він зможе щось зрозуміти? Як він буде поводитись у новій ролі? Чи зміниться його поведінка в майбутньому, якщо він залишиться живим?

 

 

І друга фраза. Ми не повинні іншу особу і навіть все людство вважати засобом досягнення власної мети. Власне вони, тобто окрема особа чи навіть людство, мають бути місцем застосування твоїх добрих намірів і вчинків.

 

 

Тепер ми можемо зрозуміти, що намір Путіна захопити Україну абсолютно ігнорує смерть своїх солдатів, знищення техніки, витрату великих коштів на ведення війни. Ціль оправдує все. І народ Росії це терпить.

 

 

«Кант надає свого роду рекомендації людям, які живуть серед інших людей. Він прагне донести до людей важливість вчинку, і які цей вчинок може нести наслідки. Він закликає людей слідувати закону моральності. Недотримання закону моральності однією людиною може відбитися на усьому людстві. Він наполягає на тому, що людина має взяти собі за правило моральну поведінку.

 

 

Чинити морально. Це повинно бути для людини обов’язковим, тобто категоричним» (Вікіпедія).

 

 

Все це філософія, яка не привела до змін у суспільстві, вона тільки вказала дорогу. Змінити кожного з нас, і, в тому числі, ціле людство, може тільки Божа благодать, надприродна поміч Божа, ЛАСКА БОЖА. Одна з правд віри так і звучить: «Ласка Божа до спасіння є конче потрібна». Як її отримати? Сам Ісус говорить : “Без Мене ж ви нічого чинити не можете” (Ів 15:5)

 

 

Не може Бог залишити своїх дітей без допомоги у цій долині сліз. Тому ми й хочемо десь на самоті поспілкуватися з Ним. 

 


Вл. Степан Меньок, екзарх Донецький, УГКЦ