Донецький екзархат

Донецький екзархат

Українська Греко-Католицька Церква

У Зарваниці відбулася Дев’яносто четверта сесія Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні

20 Травня 2023

У Зарваниці відбулася Дев’яносто четверта сесія Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні

17–18 травня 2023 року в Марійському духовному центрі Зарваниця під головуванням Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава відбулася Дев’яносто четверта сесія Архиєрейського Синоду Української Греко-Католицької Церкви в Україні.

 

 

В синодальних засіданнях, як члени Синоду, вперше взяли участь новохіротонізовані владика Микола Семенишин, єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії, і владика Андрій Хім’як, єпископ-помічник Київської архиєпархії. Були присутні також і представники нашого екзархату – владика Степан Меньок та Максим Рябуха, єпископ-помічник Донецького екзархату УГКЦ.

 

Синодальні засідання проходили у новозбудованому багатофункціональному навчально-просвітницькому центрі. В перший синодальний день владики під проводом Блаженнішого Святослава освятили каплицю та благословлили приміщення зведеного центру, який призначений служити для добра Церкви та українського народу.

 

 

 

 

На другий день Архиєрейського Синоду, у Всесвітній день вишиванки (третій четвер травня), члени Архиєрейського Синоду та синодальний персонал долучилися до Всеукраїнської акції та зробили пам’ятну світлину у вишиванках перед новопосвяченим навчально-просвітницьким центром.

 

Головною темою цієї Сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні була тема — «Соціальне служіння Церкви в умовах війни». Приготовляв її для розгляду Відділ соціального служіння УГКЦ під керівництвом владики Василя Тучапця.

 

З доповідями по головній темі виступили: п. Григорій Селещук, к. соц. наук, програмний директор Карітасу України, радник Відділу соціального служіння УГКЦ, на тему «Гуманітарна криза: динаміка потреб та відповідне реагування». Співдоповідали по зазначеній темі: о. Сергій Трифяк, директор «Карітас Коломия», та о. Володимир Раковецький, директор «Карітас Полтава».

 

Про діяльність мирянської організації «Лицарі Колумба» під час війни в Україні доповів Юрій Малецький, Національний делегат Лицарів Колумба в Україні. Про миротворчу місію Церкви — шлях до відновлення суспільства доповіла Тетяна Калениченко, кандидатка філософських наук, виконавча директорка ГО «Європейський центр стратегічної аналітики», координаторка ініціативи «Діалог у дії». Доповідь на тему: «Соціальна згуртованість як запорука сталості громади» виголосила Ганна Гоменюк, керівник програми з соціальної згуртованості Карітас України. На тему «П’ять рівнів роботи БО „Українська освітня платформа“ доповіла Мар’яна Кащак, директорка БО „Українська освітня платформа“: взаємодія та синергія».

 

Отці Синоду висловили вдячність Відділу соціального служіння УГКЦ за плідну працю та координацію всього соціального служіння Церкви у важкий воєнний час та прийняли низку рішень задля реалізації напрямних Стратегії розвитку соціального служіння затвердженої Синодом Єпископів УГКЦ 2022 року.

 

У контексті опрацювання та прийняття синодальних документів, Архиєрейський Синод розглянув, затвердив та поблагословив до виконання «Освітню програму вишколу духовенства і монашества для ефективного душпастирства зцілення ран війни», яку від імені Комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я та Інституту психічного здоров’я Українського католицького університету представили с. Севастіяна Карвацька, ЧСВВ, голова Комісії, і п. Олег Романчук, директор Інституту. Синод також розглянув та погодив текст Типового статуту молодіжного руху «Українська молодь Христові», який представляв владика Володимир Груца.

 

 

 

 

В розділі тем для обговорення було розглянуто питання про душпастирську ситуацію в УГКЦ в Україні, про яку доповіли правлячі архиєреї Донецького, Харківського та Одеського екзархатів.

 

Блаженніший Святослав повідомив владик про стан реалізації синодальної постанови про перехід УГКЦ в Україні з 1 вересня за новим стилем (початок Індикту) 2023 року на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії. Владика Григорій Комар, голова Патріаршої літургійної комісії УГКЦ, розповів про виклики, які постають на початках реалізації церковної календарної реформи і члени Архиєрейського Синоду погодили оптимальні шляхи для їх вирішення.

 

Про місію і діяльність Українського католицького університету в сучасних умовах війни доповіли о. Богдан Прах, ректор УКУ, та Володимир Нетак, директор Видавництва Українського католицького університету. Отцям Синоду було презентовано низку видань, які були надруковані в УКУ. Синодальні Отці висловили велику вдячність отцю-ректору Богданові Праху за його довготривалу, ревну та успішну працю на посаді ректора Українського католицького університету.

 

Члени Синоду заслухали звіти продіяльність церковного реабілітаційного центру Дім «Преображення», який склав п. Юрій Тарнавський, його адміністратор, та про діяльність Комісії УГКЦ з міжконфесійних та міжрелігійних відносин, який склав о. Ігор Шабан, голова цієї Комісії.

 

Про приготування делегації молоді від нашої Церкви на Світовий день молоді, який відбудеться 1–6 серпня цього року в Лісабоні (Португалія) доповів отець Роман Демуш, заступник голови Патріаршої комісії у справах молоді УГКЦ.

 

Патріарший економ УГКЦ о. Любомир Яворський доповів Синодові про стан справ УГКЦ в Україні у фінансово-економічній сфері та представив владикам звіт про діяльність Фундації «Мудра справа».

 

Дев’яносто п’яту сесію Архиєрейського Синоду Української Греко-Католицької Церкви в Україні вирішено провести в четвертому кварталі 2023 року.

 


Секретаріат Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні